NOVOSTI

Kako početi s PHP-om?

Edukacije
Ivona Namjesnik
Ljeto je odavno počelo. 21.6. koji svake godine obilježi službeni početak ljeta je sada (čini se) daleko iza nas, a svakim danom sve je bliži datum koji će označiti početak jeseni.
Kako bismo ti pomogli da ovo ljeto maksimalno iskoristiš i da se spremno baciš u nove (poslovne ili studentske) avanture u rujnu, donosimo ti par alata s kojima već danas možeš lansirati svoju PHP karijeru u Inchoou.


Mnogo puta do sada su pitali mene, kao i dečke koji rade u Inchoou, odakle krenuti? Kako se taj PHP uči i razumije? Što pripremiti prije slanja prijave (za praksu ili posao)? Tražimo li da se zna baš sve ili da se razumiju osnove? Pitanja, ovakvih i sličnih, može biti milijun. Zaključak je da je ipak najvažnije od negdje početi. U nastavku pročitajte odakle su kretali oni koji su zaposleni prije nešto više od godinu dana i koji od tada uspješno grade svoju Inchoo priču.

Za smjernice koje donosim u nastavku želim zahvaliti Ivanu Miškiću. On je naš najmlađi developer koji je jednog dana, kako on kaže, odlučio naučiti PHP. Evo koje stranice i knjige on smatra korisnima.

PHP 5 Power Programming

Ako tek počinjete s PHPom, ovo će vam vjerojatno biti najvažnija informacija u ovom članku. Zašto? Jer označava vašu startnu liniju. Uz pomoć ovog PDFa ćete lako ocijeniti koliko znate te definirati sljedeće korake. Jednom kada ga budete otvorili, nemojte se uplašiti obujma. U osnove ulazi samo prva 4 poglavlja, ne svih 600 stranica knjige. Kao što je Ivan rekao: “Rijetko koju knjigu za programiranje pročitaš do kraja. Naučiš osnove a ostalo tražiš i kopaš kada ti treba ili kada te zanima drugi način rješavanja.”

Za one koji već znaju osnove ali žele više od toga, na PHP: The Right Way se nalazi gomila tema koje se koriste u svakodnevnom programiranju. Sve od testiranja, preko debugginga do spajanja na bazu možete pronaći na spomenutoj stranici, no imajte na umu da ovo spada u “advance” znanje. Da se tu išta shvati, mora se minimalno znati sintaksa PHPa.

PHP-FIG

PHP-FIG predstavlja PHP Framework Interoperability Group, a do nedavno je imao naziv PHP Standards Group što možda jasnije pojašnjava o čemu je točno riječ. Naime, u FIG standarde spadaju pravila programiranja kojih se treba pridržavati ukoliko želimo pridonijeti kvaliteti i čistoći koda. Izuzev toga, kod pisan u takvom obliku je standardiziran u nekom strukturalnom smislu, odnosno, lakše ga je čitati i razumijeti. Više o FIGu možete pročitati i u FAQ dijelu stranice, a primjere radova možete pronaći na njihovom Github repozitoriju.

GIT

Za sve one koji počinju s Gitom (kao i za one koji žele biti pro u Gitu), definitivno pogledati ovu knjigu. Knjiga je besplatna, a Ivan potvrđuje da je odlična! U većini firmi, uključujući i Inchoo, Git se koristi kao profesionalni standard, pa za nekoga tko već zna osnove, evo još jedan koristan link.

Što sve ovo znači za tebe? 

Kao što vidiš, ne znači trošenje novca. Čar Interneta je da su informacije dostupne te da su dostupne besplatno. Barem u ovom slučaju. Ako te zanima PHP, već danas možeš otvoriti neke od navedenih stranica i početi istraživati bespuća koda. Redak po redak. Na tvom mjestu, ako te ikada zanimala karijera u ITu, ovo je pravi trenutak za početi. Naime, mi od jeseni pokrećemo PHP akademiju na kojoj ćeš imati prilike sve što si do sada naučio primijeniti na pravim projektima. Više detalja objavljujemo uskoro. Svakako neće biti na odmet ostati u toku i pratiti informacije. 😉

Kako bi ti još više olakšali početak učenja PHP-a, napravili smo Starter Kit za PHP programiranje kojeg možeš pronaći ovdje

Aktivni natječaji! 

3 Komentara

  1. Php 11 kolovoza, 2016 at 10:18 pm

    Pozdrav

    u članku niste naveli link do pdf-a ili do naziva knjige, pa vas molim da mi javite na email.

    hvala

    1. Ivona Namjesnik 11 kolovoza, 2016 at 10:46 pm

      Pozdrav,
      članak je ažuriran te se u njemu sada nalazi i link. Napomenut ću također i da se podnaslovi odnose na daljnji tekst. Dakle, “PHP 5 Power Programming” je ujedno i naziv PDFa, odnosno knjige.
      Sretno!

  2. Ivica Kartelo 12 kolovoza, 2016 at 10:46 am

    Bravo na članku, bravo na pokretanju PHP Akademije.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)