Kao moderator i panelist sudjelovao je i Ivan Kelić, EFOS, asistent na PSS-u Marketing posebnih područja. Odazvalo se 22 studenata, od kojih je otprilike polovica bila s Ekonomskog fakulteta, dok su ostali bili s Učiteljskog, Filozofskog, Pravnog, pa i Medicinskog fakulteta.
Jedan od ciljeva Speak(OS)-a bio je suočiti studente s mogućnošću odlaska na stručnu praksu i potaknuti ih da o tome ozbiljnije razmisle, jer je uočeno da se studenti često osjećaju nesigurno i nespremno za međunarodno tržište rada te da ni ne razmišljaju o odlasku na praksu ili da odustanu tijekom traženja prakse. Željeli smo staviti naglasak na rad na sebi i upornost, ali i hrabrost i odlučnost, te im poručiti da njihove današnje odluke utječu na njihovu budućnost.
Na prvi, predavački dio tijekom kojega smo se Aron i ja predstavili i iznijeli neka svoja iskustva te prodiskutirali sa studentima kako definiraju uspjeh u životu, Speak(OS) se nastavio radionicom koja se sastojala od grupnog rada i izlaganja zaključaka do kojih su po grupama došli, te osvrta na način izlaganja i body language izlagača. S obzirom da se željelo studente pripremiti za selekcijski proces (razgovor s poslodavcem) te proces traženja prakse (uglavnom se tu radi o assistant ili teaching praksama), bilo je potrebno pripremiti ih na prezentacijski dio koji će ih dočekati u radu, no ta će im saznanja zasigurno koristiti u budućnosti, neovisno o odlasku na praksu.
Treći dio bio je “okrugli stol” na kojemu je uz nas dvojicu sudjelovao i asistent Kelić; rezimirali smo održanu radionicu i odgovarali na pitanja studenata. Cijeli Speak(OS) trajao je nešto više od 3 sata i mogu reći da je iz naše perspektive bilo vrlo zanimljivo, okupljeni studenti bili su zainteresirani i aktivni, rado su surađivali, komentirali i postavljali pitanja, a dojam je da nam je svima 3 sata dosta brzo prošlo i da smo svi nešto dobili i naučili.
Hvala AIESEC-u Osijek, prije svega Ivoni Namjesnik i Klari Vernik, na organizaciji ovog zanimljivog eventa i na pozivu da sudjelujemo na njemu, predstavimo sebe i Inchoo te prenesemo neka svoja znanja i iskustva na nove naraštaje.
Kao posebnu vrijednost ove radionice istaknuo bih upravo zajednički rad studenata iz različitih znanstvenih područja – nešto što oni sami rijetko imaju priliku iskusiti, a kako je u svakom poslu sve više izražena multidisciplinarnost, svatko će se od polaznika sa sličnim situacijama susretati u poslovnom okruženju, u kojem god pravcu razvijali svoju karijeru.
Bilo mi je drago sudjelovati u ovoj radionici i nadam se da smo uspjeli sudionike potaknuti na dodatni rad na sebi, a neke od njih i na odlazak na međunarodnu stručnu praksu.
Aron Stanić, voditelj prodaje u Inchoou
Foto: Ivona Namjesnik & Nandino Lončar