Spomenuta konferencija okupila je 50-ak sudionika, a u sklopu panela i razgovora sudjelovali su i predstavnici tvrtki Osijek Software Citya. Iako je riječ o konferenciji gdje je žena u glavnom fokusu, moglo se vidjeti mnogo sudionika muškog spola koji su došli poduprijeti inicijativu i podijeliti svoje stavove.
Kako i sam naslov konferencije kaže – cilj je smanjiti jaz između spolova u tehnološkim zanimanjima, no kako bi to naši developeri rekli, nije toliki izazov prepoznati u čemu je bug, koliki je izazov znati ga riješiti. 🙂 Iako će trebati još neko vrijeme dok se taj jaz zaista i smanji, uspjeli smo doći do zajedničkih zaključaka i podijeliti svoja iskustva koja će, nadamo se, doprinijeti pomaku na bolje.
Kao jedna od predstavnica Inchooa, sudjelovala sam na prvom panelu na temu “Prednosti i mane rada žena u ICT sektoru“. Uz voditeljicu Anu Roginu, na panelu su sudjelovale i Dijana Penić i Vlatka Fundak iz tvrtke Mono, Iva soldo iz tvtke Bamboo Lab te Sanja Radić iz tvrke Gauss Development.
Vjerujem da će se većina dama složiti sa mnom kada kažem da postoji više prednosti nego mana rada u ICT sektoru, bez obzira govorimo li o tech ili non-tech zanimanjima. Kao neke od prednosti izdvojeni su dinamičnost, fleksibilno radno vrijeme, konstantno učenje i usavršavanje te mogućnost rada od kuće. Ovisno o tvrtki i radnoj klimi, neki od nedostataka leže u činjenici da developeri često ne shvaćaju ozbiljno osobe koje rade na non-tech pozicijama te ne cijene dovoljno njihov rad. A još jedan nedostatak koji većina panelistica vidi kao prednost je nepostojanje službenog dress codea, za razliku od nekih drugih industrija, poput npr. bankarskog sektora. Na iznenađenje naše panelistice, čak i nedostaci na koje nas je navodila mi smo pretvorile u prednosti.
Sljedeći na programu bio je razgovor Lare Liović s poslodavcima Denisom Sušcem iz tvtke Mono, Vedranom Stapićem iz tvrtke SLink te Tomislavom Bilićem iz Inchooa. Glavna rasprava vodila se oko pitanja postoji li ekonomski potencijal zapošljavanja žena, te kako privući i potaknuti mlade djevojke na karijeru u tehnološkom sektoru. Zanimljivo je istaknuti kako navedeni poslodavci u potpunosti potiču zapošljavanje žena. Kroz vlastite firme, ali i kroz OSC udrugu konstantnim naporima nastoje utjecati na izmjene školskog sustava i promjene kurikuluma, ali isto tako i na izmjenu restrukturiranja fakultetskih programa.
Treći na redu bio je panel Mie Biberović “Non-tech zanimanja”, s Majom Andračić iz Inchooa, Ružicom Kadić iz Shoutema, Martinom Vrkić iz Londonske škole za odnose s javnošću te Larom Liović. Za mene je ovo bio najzanimljiviji panel. Djevojke su podijelile različita iskustva, od prebacivanja u IT industriju iz industrije čelika gdje muškarci imaju predrasude prema ženama u “muškoj” struci i gdje su klijenti ponekad čak odbijali razgovarati sa našom panelisticom samo zato jer je žena. Pa sve do priče djevojke koja je unatoč molbama roditelja upisala i završila tech zanimanje i dokazala svima da se upornost isplati. Naglasak je bio i na izazovnim situacijama s developerima zbog nedovoljnog poznavanja uloge non-tech odjela.
Iskustva su to svih panelistica, a prisutni developeri na konferenciji potvrdili su da nisu u potpunosti upoznati s radom non-tech odjela u tvrtki u kojoj rade. Iako je za osobu koja radi u odjelu marketinga ili prodaje bitno poznavanje onoga što rade developeri, developerima ipak za obavljanje posla nije neophodno znati što je u opisu posla osobe koja se bavi npr. marketingom. Panel je zaključen pozivanjem na obostranu toleranciju i komunikaciju te usmjeravanje na to da međusobno poznavanje opisa posla i vrijednosti koju svaka osoba donosi postane dio poslovne kulture.
Nakon posljednjeg panela uslijedilo je i predavanje Bele Ikotića “Kako privući i potaknuti mlade djevojke na karijeru u tehnološkom sektoru” koji je ujedno i jedan od voditelja Pyxie Dust projekta u Osijeku. Bela je zajedno sa suorganizatoricama predstavio svrhu i cilj projekta te su opisali na koji način su se pripremali za projekt, kako su došli do ciljane publike te što su mlade djevojke imale prilike naučiti u sklopu projekta.
Rasprave o položaju žena u IT sektoru nastavile su se i u sklopu okruglog stola pod nazivom “Što nam donosi budućnost“, a nakon toga uslijedilo je i neformalno druženje na terasi BIOS-a gdje su se druženje i networking nastavili do kasnih večernjih sati.
Za kraj ovog članka neću nabrajati brojke kolika je zastupljenost žena u IT sektoru, koliko ih je među šefovima, niti koliko fondova investira u startupe čije su vlasnice žene.
Činjenica je da su žene manje zastupljene na ovim radnim mjestima te da ovakvih događanja treba biti više, a sve to kako bi se osvijestila javnost i promijenilo opće prihvaćeno mišljenje da postoje samo ženska ili samo muška zanimanja.
Kao što su i naši poslodavci poručili na konferenciji u sklopu panela: “nije problem žena što ih nema još više u ICT-u, već problem društva.”
Pa, krenimo svi zajedno mijenjati društvo, počevši od sebe 🙂