Pozdrav Zrinka, možeš li nam reći malo više o sebi? Za sada znamo da studiraš na Ekonomskom fakultetu i da si se jedno vrijeme bavila volonterskim radom. Daj par detalja o tome kako si uopće završila u Inchoou.
Zrinka: Pozdrav Ivona!
Tako je, trenutno sam na diplomskom studiju Ekonomskog fakulteta u Osijeku. Za Inchoo sam čula još dok sam volontirala u AIESEC-u gdje su neki od Inchooera alumniji. Upoznavši njih, počela sam pratiti rad Inchooa, prisustvovala sam Inchoo Open Dayu i još tada poželjela biti dio te priče. Kada se otvorila prijava za Sales&Marketing praksu znala sam da je to način da bar na kratko postanem dio Inchooa.
Kakva su bila očekivanja koja si imala kada si saznala da si primljena na praksu, a kakvi su dojmovi nakon što je iskustvo gotovo?
Zrinka: Bila sam oduševljena i presretna kada sam primljena na praksu. Znala sam da je to najbolji način za usavršavanje i mjesto gdje ću proširiti svoje znanje o marketingu. Očekivala sam da ću usvojiti nova znanja i vještine, ali praksa je ispunila daleko više od očekivanog. Svakodnevno je dolazila velika količina informacija, sa svih strana, ali nije ih bio problem usvajati. Puno je lakše, brže i kvalitetnije učiti kada sve to možeš primjeniti na stvarnim situacijama.
Znam da tvoja praksa nije bila nimalo standardna – imala si priliku upoznati dva tima unutar Inchooa. Koji su to timovi i što si radila?
Zrinka: Zanimljivo je kako sam se selila iz ureda u ured. Praksa je bila osmišljena tako da sva 4 tjedna provedem u uredu za Sales&Marketing, ali je mene zanimalo što drugi rade te sam tako završila u consulting timu (popularno nazvan ICG – Inchoo Consulting Group).
U uredu za Marketing&Sales sam se upoznavala sa firmom, zaposlenicima i njihovim funkcijama. Proučavala sam Magento demo store, a veselju nije bilo kraja kada sam uspjela postaviti svoj prvi proizvod na web shop. Posljednji dio vremena koji sam provela u tom timu sam radila na nadolazećoj konferenciji Developers Paradise koju Inchoo organizira u travnju.
U uredu za consulting na početku sam morala naučiti pravila koja team leader zahtijeva od svog tima te sam tek tad mogla raditi sa Google Adsom. Tu sam pronašla svoj posao iz snova. Funkcije koje Google ima su beskonačne i fascinantno je što se sve s njima može pratiti i kako mogu utjecati na prodaju.
Možeš li usporediti znanja koja si dobila kroz fakultet s onim što si radila na praksi?
Zrinka: Cijenim fakultet i smatram da je obrazovanje od velike važnosti, ali mislim da je precijenjen. Fakultet te nauči učiti, razmišljati na pravi način i stvara mrežu kontakata, ali praksa te nauči djelovati i raditi. Naši fakulteti bi trebali više poticati studente na praksu ili je uvesti kao obaveznu. Potreban je podjednak omjer teorijskog i praktičnog rada da bi sa fakulteta izašla kvalitetna osoba koja je sposobna za rad. Za vrijeme prakse sam završila preddiplomski studij, ali sa sigurnošću mogu reći da ova 4 tjedna imaju težinu jedne završene godine na fakultetu.
Da li ti je ovo iskustvo omogućilo lakše donošenje odluka u smislu buduće karijere – znaš u kojem smjeru se trebaš ili želiš razvijati?
Zrinka: Ova praksa su bila najbolje uložena 4 tjedna mog studiranja. Shvatila sam da se vrijeme studiranja ne smije svoditi na polaganje ispita nego je samostalno učenje najvažnije. Oduvijek me zanimao IT i Marketing, a na praksi sam pronašla tu kombinaciju. Oduševio me Google i njegovi alati te bih voljela to raditi i usavršavati se na tom području.
Inchoo je jedina firma gdje sam radila pa je ne mogu usporediti sa drugim firmama, ali za mene… bilo je to idealno mjesto za raditi. Trenutno je otvoren natječaj za Sales Assistanta – ako se kojim slučajem uklapate u profil ljudi ili ako ste spremni to postati, savjetujem vam da se prijavite i osjetite kako je to raditi u svjetski priznatoj firmi koja će sve napraviti da iz vas izvuče ono najbolje.
Nije Zrinka jedina oduševljena Inchooom.
Inchooeri, jedni za drugim, kažu da se pokazala. Priča se i da je dobila smjernice na što obratiti pozornost tijekom sljedeće dvije godine studiranja, pa tko zna iz koje perspektive će sljedeći put pričati. Do sada smo naučili da je u Inchoou sve moguće! 🙂