Je li baš sve u novcu?

Kroz razgovor s jednim od naših team lidera, promotrit ćemo jesu li fnancijska produktivnost i performansa tima sinonimi.

Alat za projekt menadžment koji trenutno koristimo je Active Collab. On nam, između ostalog, olakšava praćenje naplativih i nenaplativih sati svih zaposlenika u produkciji.

Za većinu klijenata s kojima radimo, račune izdajemo na tjednoj razini, ali uz to postoje i različiti “ongoing support” paketi koji se izdaju na mjesečnoj razini. Svaki račun izdaje se za konkretan projekt i temelji se broju naplativih sati zabilježenih u Active Collabu.

Nakon što su računi izdani i poslani, moj posao je rasporediti konačne iznose računa između članova tima koji su na projektu radili. Koliko je pojedini zaposlenik sudjelovao u određenom novčanom iznosu pratim jednom tjedno pomoću “Time&Expense” filtera. Nakon detektiranja naplativih sati, unosim ih u “Invoice Details” tablicu u “Zoho Reports” – online sustav za praćenje poslovne inteligencije. Svaki tim i članovi tima imaju svoj “ID” te “dashboarde” te je zbog toga podatke prilično lako rasporediti.

U dashboardima (slika ispod) svakog tima nalaze se grafikoni koji prikazuju njihovu financijsku produktivnost. Članovima tima su dodijeljene boje, a svaki stupac pokazuje doprinos pojedinog člana i ukupnu financijsku produktivnost tima na mjesečnoj razini.

dunjina-slika

Zanimalo me što ovakav grafikon govori tim liderima pa sam odlučila pitati jednog od njih – Stjepana Udovičića, lidera tima “Echo”. U Inchoo sam sada već više od 1 godine i, iz vlastitog iskustva, rekla bih da financijska produktivnost i performansa nisu sinonimi. Kako bih tu tezu razjasnila, sa Stjepanom sam razgovarala o različitim čimbenicima koji ukazuju na uspješnost članova njegovog tima.

Što vidiš kada promatraš grafikon svojeg tima; što on govori timu i o timu?

Stjepan: Kod promatranja grafikona, postoji nekoliko drugih stvari koje treba uzeti u obzir osim brojki. Moram misliti o stvarima kao što su dani godišnjih odmora, blagdana, stanju u kojem se određeni projekt na kojem radimo nalazi itd. Analizirajući grafikon na tjednoj razini, lakše mi je donijeti odluke o zapošljavanju novih članova tima, pribavljanju novih projekata i nagrađivanju članova tima za njihov angažman u dnevnim aktivnostima tima. Naravno, to nisu jedini čimbenici koji utječu na moje odluke, ali oni pritom imaju veću ulogu.

Kako se vidiš u ulozi tim lidera i koje su tvoje odgovornosti?

Stjepan: Sebe u timu vidim kao osobu odgovornu za opskrbljivanje tima sa svime što im je potrebno da bi mogli raditi – od alata do znanja i treninga. Učim ih i pomažem im da se razviju kako bih održao tim “zdravim”. To se vrlo rijetko odnosi na rješavanje konflikata, jer smo više usmjereni na otvorenu komunikaciju i donošenje odluka kao grupa.

Osim rada s ostalim članovima tima, odgovoran sam za održavanje njegove produktivnosti tako da pratim njihove zadatke i koordiniram projektima zajedno sa timom prodaje.

Reci mi nešto više o komunikaciji s klijentima. Kako odnos s klijentima utječe na produktivnost tima?

Stjepan: Ključ uspjeha projekta je iskrena i otvorena komunikacija s klijentima. Kako bismo razumjeli  njihove zahtjeve i očekivanja, razgovaramo o svakoj funkcionalnosti koja će biti implementirana. Ako klijent to iz nekog razloga ne želi, to loše utječe na sve. Tada zahtjevi najčešće ne odgovaraju očekivanjima, a tim ima problema s izvršavanjem danih zadataka. Sve navedeno vodi ka frustraciji obje strane. Prema tome, našim klijentima uvijek naglašavamo važnost komunikacije kako bi stvari od početka dobro funkcionirale .

Što je, prema tvom mišljenju, dobar tim i koji su ključni faktori njegova uspjeha?

Stjepan: Dobar tim je tim u kojem svaki član dobro komunicira s klijentima, rješava dane zadatke samostalno i voljan je pomoći drugima ako je to potrebno. Ako je tim efikasan, lakše će se nositi s većim izazovima i biti u mogućnosti rješavati kompleksnije situacije.

Kako bi tim mogao optimalno raditi, mora biti fokusiran. Svaki član tima mora znati svoja trenutna zaduženja (ne samo što treba biti učinjeno, već zašto i kako će to koristiti projektu u cjelini), ali i ona buduća. Ako neki “feature” nije dobro isplaniran, to može imati negativan utjecaj na performans tima.

Nakon Stjepanovih odgovora, zaključila sam da je bila točna moja pretpostavka kako financijska produktivnost i performansa nisu sinonimi. Financijska produktivnost mora biti uzeta u obzir pri donošenju odluka koje se tiču tima i ona donekle može ukazati na njegov uspjeh, ali nikako nije ključ istoga, jer ukupni rezultat je sastavljen od više jednako važnih čimbenika.

Smooth, reliable and fast

Boost your eCommerce success with Hootify logo