Dojmovi s ljetne dizajn prakse

Ove godine, imali smo priliku ugostiti Ivana Komlenića koji je u našem uredu proveo četiri tjedna pod mentorstvom Zorana Vorkapića. Tijekom prakse, Ivan je sudjelovao u različitim aktivnostima i projektima, te iz prve ruke doživio izazove i dinamiku rada u svijetu dizajna. Pred sam kraj prakse, odlučili smo provjeriti s Ivanom njegove dojmove o praksi, novim znanjima i izazovima koje je prevladao.

Možeš li nam reći nešto o sebi i otkriti kako si se zainteresirao za dizajn?

Ivan: Ja sam Ivan, imam 18 godina i završio sam smjer Tehničar za računalstvo u Elektrotehničkoj i prometnoj školi u Osijeku. Ove godine sam upisao studij matematika i računalstvo na Mathos-u. Nekoliko sam se puta u školi susretao s pojmom web dizajna, ali se nikad nisam odlučio okušati u tome. Prije dvije godine, kad sam se s par prijatelja pokušao baviti freelancingom sam imao priliku vidjeti što je dizajn i što sve uključuje, i bavim se time od tad.

Kako si se odlučio prijaviti na praksu u Inchoo? Što te privuklo firmi?

Ivan: Nisam baš viđao puno UI/UX praksa u Osijeku, a i čuo sam većinom dobre stvari o vama, pa mi se prilika činila super.

Možeš li nam detaljnije opisati što si točno radio tijekom prakse? Koji su to konkretni zadaci ili projekti na kojima si radio?

Ivan: Na početku sam dobio par zadataka za vježbu. Zadaci su bili izrada tipografske skale i razvijanje bazičnog brand identiteta. Nakon toga sam imao priliku sudjelovati na projektima kao što su Medical Direct (gdje sam bio zadužen za redizajn homepage bannera kako bi se povećale interakcije s njim i dodavanje upsell sekcije kako bi se povećala prosječna vrijednost košarice) i Hajduk web shop (gdje sam bio zadužen za razvoj dizajna cijele stranice i promotivnih mailova za tematsku akciju, u ovom slučaju black friday). Također sam imao priliku sudjelovati na nekoliko internih projekata (specifično, dizajniranje 30-ak tipova eCommerce mailova za prilagodbu i uporabu s klijentima, te dizajniranje nekoliko vizuala za blog postove za Inchoo).

Posljednja četiri tjedna si imao priliku učiti od Zorana. Kako si zadovoljan sa Zoranom kao mentorom?

Ivan: Jako sam zadovoljan. Postavljao sam milijun pitanja dnevno na koja Zoranu nikad nije bio problem odgovoriti. Stvarno je za svaku pohvalu što nije bilo pitanje za koje on nema i dobar odgovor i dobar primjer. Vidjelo se da mu je cilj prenijeti što više znanja. Mislim da je u tome i uspio i jako sam zahvalan na tome. Također, što mi je možda i bitnije, uredska atmosfera je bila super. I Zoki i Sara, koji su me učili dizajn, a i SEO specijalist Josip Miškić su učinili da mi ova 4 tjedna prođu puno brže.

Kakva su bila tvoja očekivanja prije početka prakse i jesu li ta očekivanja bila ispunjena?

Ivan: Očekivao sam nadograditi svoje postojeće znanje o dizajnu i vidjeti kako svijet dizajna funkcionira u većem, profesionalnom timu. Jako sam zadovoljan. Moje iskustvo je sljedeće: radim nešto što me jako zanima, i u čemu želim napredovat, i pored sebe imam mentora s opširnim znanjem koji mi ukazuje na rupe u znanju i usmjerava me da ih popunim.

Što ti se najviše svidjelo tijekom prakse, a što najmanje? Je li bilo nekih izazova s kojima si se suočio?

Ivan: Nemam baš puno prigovora. Pristup radu i učenju je za svaku pohvalu. Ponekad bi bilo frustrirajuće kada bi na nekom projektu radio neko vrijeme bez napretka. Zoki mi je ukazao da je to sve normalno, i da je dovoljno uzeti malu pauzu od tog projekta kako bi se kasnije vratili s drugom perspektivom i novim idejama.

Kako bi usporedio svoje znanje i vještine prije i poslije prakse? Osjećaš li se sada spremnijim za buduće izazove u karijeri?

Ivan: Osjećam se spremnijim iz par razloga. U usporedbi s prije, stekao sam jako puno znanja o tome kako se prilagoditi dizajn developerima. Svjestan sam da je to jako dragocjeno znanje za imati i da može svakog pojedinca istaknuti od onih koji to nemaju. Osim toga, naučio sam puno sitnica za ubrzati svoj workflow i optimizirati sadržaj za web.

Što bi savjetovao studentima koji razmišljaju o prijavi za praksu? Imaš li neki savjet ili preporuku kako se najbolje pripremiti ili što mogu očekivati od ovakve prakse?

Ivan: Preporučio bi svakom tko se interesira za dizajn da se prijavi. Preporučio bi da se dobro pripremite u Figmi, kako bi glavni fokus bio praktično znanje, koje je puno teže za pronaći. Možete očekivati super atmosferu, unapređenje postojećeg znanja i novo znanje o stvarima koje možda niste ni znali da postoje koje vam uvelike olakšavaju rad.

Prakse poput ove idealan su način za studente da se pripreme za buduće profesionalne izazove, a nama omogućuju izravan doprinos njihovom razvoju. Ivan je u protekla četiri tjedna pokazao izvrsnu volju za učenjem, proaktivnost i snalažljivost, a mi smo ponosni što smo ga imali priliku mentorirati. Vjerujemo da će stečeno iskustvo biti važan korak u njegovoj daljnjoj karijeri i s nestrpljenjem pratimo njegov razvoj u godinama koje dolaze. Ivane, hvala što si podijelio s nama svoje dojmove. Želimo ti puno uspjeha i sreće u budućim izazovima!