Od skice do webshopa – kako je prošla suradnja praktikantica

Kristina je bila praktikantica dizajn tima u prosincu, magistra informatologije koja je iza sebe imala nekoliko manjih projekata. Kaže kako joj je praksa omogućila rad na prvom velikom i puno kompleksnijem projektu koji je zahtijevao detaljnije planiranje i pripreme.

Dizajn koji je Kristina osmislila, u kod je pretvorila praktikantica Mirna, studentica 1. godine diplomskog studija Matematike i računarstva, koja je praksu obavljala u području frontend developmenta. Mirna za sebe kaže kako joj je praksa zapravo bila prvi ozbiljniji susret s frontendom jer je shvatila kako je ono što je dotad radila bilo slaganje koda bez njegovog potpunog razumijevanja.

design

Timove u kojima su bile, obje praktikantice ocijenile su odličnim te se složile da bi ovo iskustvo svakako ponovile. Što su još rekle o svojih mjesec dana prakse u Inchoou pročitajte u nastavku.

Kakvo je bilo vaše znanje prije prakse? Koje su vam bile slabe točke i je li se to nakon prakse promijenilo?

Kristina: Moje znanje dizajna je bilo osnovno i dijelom teoretsko. Tek kada sam počela raditi na tako kompleksnom projektu postalo mi je jasno koliko je bitan UX (user experience). To se dakako promijenilo tijekom prakse i sada kada sam na nekim shopovima samo gledam kako bi se to moglo bolje izvesti.

Mirna: Moje znanje prije prakse bilo je stvarno površno, što se frontenda tiče, doslovno nisam znala što je selektor u CSS-u iako sam nešto i radila s njima prije prakse, ali to je bilo doslovno nabadanje. Ako mi nešto ne radi, probam drugo dok ne izgleda kako treba, bez ikakvog razmišljanja o tome što to zapravo je. Mislim da mi je najveći problem bio što nisam znala odakle trebam početi i što sam bila uvjerena da za bilo kakav development trebaš imati žicu, a znanje je sporedno. Sada sam uvjerena da se trudom i radom može postići daleko više, baš kao što je to u svakom „sportu“.

Kako vam se svidjela praksa? Što je bilo najzanimljivije?

Kristina: Jako mi se svidjela praksa, način rada i radna okolina. Nisam imala osjećaj da sam na praksi nego da sam zaposlenik Inchooa. Imala sam svoje radno mjesto u uredu s dvojicom kolega dizajnera te osmosatno radno vrijeme koje je zbilja brzo prolazilo. Sve mi je bilo zanimljivo, no najviše me oduševila atmosfera koja je opuštena, a s druge strane produktivna.

Mirna: Praksa u Inchoou? Da me želite primiti, opet bih došla. Sigurna sam da mi je to jedno od najboljih iskustava u učenju i radu. U mjesec dana sam usvojila veliku količinu korisnih stvari, a da nisam bila svjesna da učim. A ono što mi se najviše svidjelo, osim cijele prakse, je što sam shvatila koliko mogu naučiti i napredovati i koliko toga još trebam naučiti.

Koliko ste naučile i možete li nešto izdvojiti kao najvažnije? Što vam je predstavljalo najveći izazov?

Mirna: Ufff, prva dva tjedna prakse mi je sve bio izazov, ali definitivno je izazov bio priviknuti se na to da trebam pitati mentora kada mi nešto zapne, a ne razbijati glavu četiri sata i tek onda tražiti pomoć.

Što se tiče toga koliko sam naučila, mislim da bi mentor mogao dati najbolji odgovor, ali bez lažne skromnosti; kad sam došla na praksu znala sam brojati do 5, a na praksi sam naučila brojati do 105, možda i malo više. Način na koji sam radila prije prakse više je bilo nalik slaganju Lego kockica, googlanje i komponiranje dijelova koji meni odgovaraju bez da sam točno znala čemu služe i što točno jesu. Na praksi sam naučila da je najbitnije razumjeti što radiš i onda sve ide kako treba. Kada radiš nešto u timu, vjerujem da nema mjesta za improvizaciju, točno moraš znati što i kako radiš jer o tvom radu ovise i drugi, a to su mi dokazali i dečki iz tima i kojem sam bila.

Kristina: Jako puno sam naučila tijekom prakse, svakim danom sam naučila nešto novo. Odlično mi je što sam radila na svom projektu, od početne faze skiciranja do izrade završnog dizajna u Photoshopu. Velik izazov predstavlja potreba da se misli na svaki detalj na koji se inače ne obazireš. Također, pronaći balans da dizajn bude oku privlačan, da bude u skladu za UX-om, ali i tehnički izvediv.

Mirna, dizajn koji si dobila izradila je Kristina. Kakav je bio? Je li ga bilo teško “izrezati”?

Mirna: Sad bih, pretpostavljam, trebala reći sve najbolje o dizajnu i ne kuditi Kristinu. Dati ću si ipak malo slobode i reći da mi je znala zadati glavobolje. Bilo je trenutaka kada sam pitala mentora: „Tko je radio taj dizajn?“, kad nisam mogla pohvatati što je dizajner htio reći. Naravno, većinom sam se složila s tim što je nacrtano i radila po planu, ipak se dizajnerima ne smijemo zamjeriti.

praktikantice-2

Kristina, dok si radila wireframeove, jesi li imala na umu da će se uskoro naći u rukama frontendaša?

Kristina: Kad sam započela raditi na projektu, nije mi uopće palo na pamet da će moj projekt izaći iz ureda tako da na samom početku nisam razmišljala o tehničkoj izvedbi. Kasnije su me mentori upozorili da moram paziti i na taj dio pa je u konačnici projekt izgledao nešto drukčije nego što sam ga prvotno zamislila. Da sam od početka znala da će dizajn ići na “rezanje” neke bih stvari drugačije radila, a i konzultirala se sa frontenašima jesu li određeni dijelovi izvedivi.

Mirna, postoji li nešto u dizajnu koji si dobila za što si mislila da bi trebalo promijeniti?

Mirna: Bilo je i takvih „sitnica“. Većinom mi nisu bile jasne neke stvari, a kako Kristina i ja nismo bile u isto vrijeme na praksi nisam ju mogla pitati zašto je to tako i može li se drugačije pa sam napravila po svome. Kako sam bila na praksi i tek to sve učim, nisam si dala za pravo da kritiziram sam dizajn, više me „frustrirala“ nemoć kada nešto nisam znala napraviti točno kako je u dizajnu. Vjerujem da se radi o stvarnom projektu da bih predložila par izmjena, ali samo zbog toga da sebi olakšam posao.

Obje se slažu kako je praksa nadmašila njihova očekivanja te kako im je mjesec dana u Inchoou jako brzo prošlo. Praksa im je dala potrebno praktično znanje i pomogla da budu još sigurnije u svoj odabir profesije.

praktikantice-1

Mirna se nakon prakse vratila starim obavezama – faks i sve ostalo što ide uz njega, ali kaže kako je i nastavila s učenjem. Kristina se okušala u freelance dizajnu te primjenjivala i nadograđivala stečeno znanje na praksi, a od prvog travnja će se ponovno pridružiti našem dizajn timu, ali ovaj put kao zaposlenica.

Budućim praktikantima poručuju da iskoriste svaku minutu svoje prakse te da daju svoj maksimum jer im kasnije sigurno neće biti žao.

Ako vas je ovo potaknulo da se i sami prijavite na praksu u Inchoou, provjerite trenutno otvorene natječaje za development, dizajn te sales i marketing.

Napomena: Projekt je obuhvaćao izradu imaginarne web trgovine te nismo imali prethodne kontakte s Mangom.